Najbardziej niebezpieczna książka roku 2019!
Broń wolności słowa i przeczytaj książkę zdyskwalifikowaną w konkursie na Historyczną Książkę Roku, który w związku z kontrowersjami wokół sprawy ostatecznie został odwołany!
Wołyń zdradzony to najbardziej wstrząsająca książka autora Obłędu ’44 i Paktu Ribbentrop–Beck.
W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali 100 tysięcy Polaków. Do zbrodni tej posłużyły im głównie prymitywne narzędzia rolnicze – siekiery, widły i cepy. Gdzie wtedy była Armia Krajowa? Gdzie było Polskie Państwo Podziemne? Dlaczego nic nie zrobiono, by ratować polską ludność cywilną? Dlaczego Wołyniacy konali w osamotnieniu?
Piotr Zychowicz udziela na te pytania szokującej odpowiedzi. Armia Krajowa zlekceważyła banderowskie zagrożenie, zignorowała liczne ostrzeżenia o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wszystkie wysiłki skupiła bowiem na szykowaniu przyszłego powstania – operacji „Burza”. Dowódcy AK nie chcieli walczyć z UPA, by nie „trwonić” sił potrzebnych im do walki z Niemcami. Do końca wierzyli, że z banderowcami uda się dogadać. Gdy Polskie Państwo Podziemie podjęło wreszcie interwencję, była ona tragicznie spóźniona i niewystarczająca. Niestety AK na Wołyniu całkowicie zawiodła.
PIOTR ZYCHOWICZ jest publicystą historycznym. Przez 13 lat zajmował się sprawami międzynarodowymi, pracując w dziale zagranicznym „Rzeczpospolitej”. Obecnie prowadzi kanał „Historia Realna” na YouTubie. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego bestseller Pakt Ribbentrop–Beck (REBIS 2012) wywołał nieustającą dyskusję, czy w 1939 r. Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. W Obłędzie ’44 (REBIS 2013) uznał powstanie warszawskie za zbiorowe samobójstwo popełnione w interesie Stalina. W Opcji niemieckiej (REBIS 2014) ukazał sylwetki polskich „kandydatów na Quislingów”, a w Pakcie Piłsudski–Lenin (REBIS 2015) oskarżył elity II RP o ocalenie bolszewizmu. Cykl „Opowieści niepoprawnych politycznie” – Żydzi i Sowieci (REBIS 2016), Niemcy (REBIS 2017), Żydzi 2 (REBIS 2018), Alianci (REBIS 2021) oraz Ukraińcy (REBIS 2022) – poświęcił zaś narodom i państwom mającym największy wpływ na nasze dzieje. W 2018 r. REBIS wydał jego Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych, a w 2019 r. Wołyń zdradzony, w którym postawił pytanie, czy AK spełniła swój obowiązek obrony żyjących tam rodaków. W Germanofilu (REBIS 2020) przypomniał z kolei postać Władysława Studnickiego, zwolennika sojuszu Polski z III Rzeszą, a w Nadchodzi III wojna światowa (REBIS 2021) i Wojna o Ukrainę. Wojna o świat (REBIS 2023) wraz z Jackiem Bartosiakiem zastanawiał się, jak przygotować Polskę do potencjalnej wojny z Rosją i analizował przebieg oraz konsekwencje rosyjskiej agresji.
Pakt Ribbentrop–Beck i Obłęd ’44 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wyróżnił nagrodą historycznej Książki Roku.