Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Zapomniany Holokaust
Richard C. Lukas

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Sławomir Stodulski
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
FORGOTTEN HOLOCAUST
ISBN:
978-83-7510-832-3
Wydanie:
1 (2012)
Data premiery tego wydania:
2012-08-21
Liczba stron:
464
Format:
150 x 225

Opis książki

 Książka, która jako pierwsza na Zachodzie zwróciła  uwagę na mało znany tam fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach

Książka ZAPOMNIANY HOLOKAUST jako pierwsza na Zachodzie zwróciła  uwagę na mało znany tam fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach!

Podczas II wojny światowej zginęły miliony ludzi różnych narodowości. Wielu z nich wskutek zaplanowanych działań nazywanych „ludobójstwem”. Liczni historycy na Zachodzie używali tego słowa jedynie w stosunku do eksterminacji Żydów. Tymczasem Richard C. Lucas w swej pracy zrównał wojenne doświadczenia Żydów i Polaków. Skala nazistowskiego ludobójstwa w okupowanej Polsce wzbudziła  zdumienie u zachodnich czytelników, w tym także u części historyków w dużej mierze koncentrujących wcześniej badania na zagładzie Żydów.

Autor odrzuca tezę o antysemityzmie Polaków i rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi wielonarodowościowego społeczeństwa ówczesnej Polski. Sporą część książki poświęca powstaniu warszawskiemu i planowi wysiedlenia i eksterminacji Polaków w ramach „przesiedleń zabezpieczających Generalplan Ost”. W ramach tego planu na terenach RP miało zostać osiedlonych kilka milionów Niemców.

Prowokujący tytuł ma  uświadomić czytelnikom dramatyczne losy Polaków, które często są zepchnięte na dalszy plan w opisie ludobójczych działań Trzeciej Rzeszy.

 

Richard C. Lukas (ur. 1937) - amerykański historyk i autor książek o historii Polski. Jego najlepiej znaną książką jest Zapomniany holokaust. Była to pierwsza usystematyzowana praca w języku angielskim opisująca relacje polsko-żydowskie i losy Polaków pod niemiecką okupacją. Autorowi udało się jako pierwszemu na gruncie anglosaskim przybliżyć szczegółowo zbrodnie władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa, w tym skalę nazistowskiego ludobójstwa. Lukas zasłynął przytoczeniem korespondencji polskiego państwa podziemnego skierowanej do Rządu RP na Uchodźstwie, informującej Zachód o rozpoczęciu likwidacji getta warszawskiego.

 

 

 

Richard C. Lukas to amerykański historyk i autor książek o historii Polski. Jego najlepiej znaną książką jest Zapomniany holokaust. Była to pierwsza usystematyzowana praca w języku angielskim opisująca relacje polsko-żydowskie i losy Polaków pod niemiecką okupacją. Autorowi udało się jako pierwszemu na gruncie anglosaskim przybliżyć szczegółowo zbrodnie władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa, w tym skalę nazistowskiego ludobójstwa. Lukas zasłynął przytoczeniem korespondencji polskiego państwa podziemnego skierowanej do Rządu RP na Uchodźstwie, informującej Zachód o rozpoczęciu likwidacji getta warszawskiego.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)