Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Życie bez zasad
Henry David Thoreau

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
Halina Cieplińska
Oprawa:
całopapierowa
Tytuł oryginalny:
Life Without Principle
ISBN:
978-83-7510-604-6
Wydanie:
1 (2011)
Data premiery tego wydania:
2011-01-26
Liczba stron:
104
Format:
128 x 197

Opis książki

Kolejny w ofercie REBISU esej Henry'ego Davida Thoreau, amerykańskiego myśliciela i przyrodnika należącego do kręgu transcendentalistów

Henry David Thoreau, autor niezwykłego zbioru esejów kontemplacyjnych Walden, czyli życie w lesie, w tym tomiku daje się poznać z trzech innych esejów: tytułowego Życia bez zasad, Hodowcy ostryg z Wellfleet (należącego do zbioru Cape Cod) oraz Ostatnich dni Johna Browna. Są one wyrazem amerykańskiego transcendentalizmu, nurtu odrodzenia społecznego, literackiego i filozoficznego, który w połowie XIX wieku rozkwitł na krótko w Nowej Anglii. Choć eseje te powstały w epoce tak odległej, to jednak śmiało podnoszone kwestie etycznych i moralnych wyborów dokonywanych przez obdarzonego wolną wolą człowieka przesądzają o ich nieprzemijającej wartości, która zwłaszcza dziś – w świecie pełnym pułapek – warta jest przypominania.

Henry David Thoreau (1817-1862) urodził sie w Concord - miasteczku, które w pierwszej połowie XIX w. Było jednym z centrów myśli amerykańskiej. Tutaj wokół mędrca - filozofa Ralpha Walda Emersona - zgromadzili się młodzi ludzie porwani ideami transcendentalizmu, dla których nadrzędną była idea odrodzonej ludzkości. Wśród nich był Thoreau: asceta, moralista, stoik, „bakałarz natury”, „poeta naturalista”, buntownik i mistyk - symbol amerykańskiego indywidualizmu. Nazywano go „produktem w stu procentach lokalnym”, gdyż rodzinne miasteczko stanowiło dla niego centrum świata. Próbował w życiu kariery nauczyciela, był robotnikiem, pomocnikiem, redaktorem, wykładowcą, a nawet producentem ołówków.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)