Powrót do momentu, w którym urwała się akcja Ptaśka - najgłośniejszej powieści Williama Whartona
Wypuszczony ze szpitala Al Columbato otrzymuje rentę wojskową i stypendium, które umożliwia mu podjęcie studiów na dowolnie wybranej uczelni. Kupuje jeepa z demobilu i wyrusza w podróż przez Amerykę, by zrozumieć, za co niegdyś walczył. W tym czasie postanawia zostać malarzem i poznaje przyszłą żonę Althee.
Ta książka Whartona to w pewien sposób powieść drogi. Nie należy tego rozumieć jedynie dosłownie – jako podróży bohatera z Filadelfii do Kalifornii. Studia, twórcze aspiracje, wreszcie związek z kobietą rysują inną drogę – drogę dojrzewania Ala i przygotowanie do odgrywania roli artysty, kochanka, męża, a wreszcie – ojca.
Krzysztof Fordoński, doktor literaturoznawstwa angielskiego i doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii literatury angielskiej i przekładzie literackim. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1994-2002, a od 2004 roku adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Przekładał m.in. dzieła Paula Austera i Williama Whartona. Napisał dwutomową antologię literatury angielskiej dla studentów (History of English Literature - Anthology for Students), wydaną przez REBIS. Tu również opublikował także książkę Bert. Szkic do portretu Williama Whartona. Od 2012 roku jest redaktorem naczelnym „Language and Literary Studies of Warsaw”.
William Wharton (1925-2008) to najpopularniejszy zagraniczny pisarz lat dziewięćdziesiątych w Polsce. Debiutował w wieku 54 lat powieścią Ptasiek, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Od 1995 roku przez blisko 10 lat pisarz corocznie odwiedzał Polskę, spotykając się każdorazowo z tysiącami wielbicieli. Jego książki 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku według „Rzeczpospolitej” i „Notesu Wydawniczego” - jest pod tym względem absolutnym rekordzistą wśród pisarzy zagranicznych w Polsce. Łączny nakład jego książek wydanych w REBISIE przekroczył już 1,5 miliona egzemplarzy (w tym Ptasiek - ponad 250 tysięcy).