Spojrzenie na naturę ludzkiego umysłu – widziane oczami Wschodu i Zachodu
Co różni, a co łączy wschodnie i zachodnie podejście do problemu natury umysłu ludzkiego i naszego miejsca w kosmosie? Jak zen i psychoanaliza mogą wesprzeć nasze wysiłki zmierzające do wykorzystania pełni człowieczych możliwosci jako jednostek i członków społecznosci? Erich Fromm, jeden z największych myślicieli XXI wieku (autor m.in. Mieć czy być? i Anatomii ludzkiej destrukcyjności), Daisetz T. Suzuki, słynny propagator filozofii zen, i Rchard De Martino próbują w tej książce znaleźć odpowiedź na te i inne ważkie pytania, pomóc nam zrozumieć siebie. I choć jej lektura nie jest łatwa jak pisze Fromm: „w rozumieniu buddyzmu zen prowadzi czytelnika do takiego punktu, od którego powienien być zdolny kontynuować poszukiwania o własnych siłach.
Erich Fromm (1900–1980)był jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku. Stworzył własny system zwany psychoanalizą humanistyczną, do którego wprowadził problematykę społeczną. REBIS spośród jego prac opublikował także: Mieć czy być?, Kryzys psychoanalizy, O sztuce miłości, Miłość, płeć i matriarchat oraz napisany wspólnie z D.T. Suzukim i Richardem De Martino Buddyzm zen i psychoanaliza.
Źródło grafiki: Wikipedia (© Arturo Espinosa).
Daisetz Teitaro Suzuki, wybitny myśliciel, profesor filozofii buddyjskiej, pierwszy i najważniejszy popularyzator zen na Zachodzie. Swymi Esejami o buddyzmie zen wprowadził ten nurt myśli buddyjskiej w świat białego człowieka, do jego filozofii, psychologii, sztuki, a nawet fizyki i kosmologii. W serii z Wodnikiem ukazały się jego wykłady zamieszczone w zbiorze Buddyzm zen i psychoanaliza.