Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Gallipoli i Bliski Wschód 1914-1918. Historia pierwszej wojn
Edward J. Erickson

Historia I wojny światowej |4

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Jerzy Kozłowski
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
Tytuł oryginalny:
The History of World War I
ISBN:
978-83-7510-479-0
Wydanie:
1 (2011)
Data premiery tego wydania:
2011-04-05
Liczba stron:
232
Format:
130x207

Opis książki

Historia I wojny światowej na wszystkich teatrach działań wojennych, na których walczyły wojska Imperium Osmańskiego

 

Szczegółowy opis tła i przebiegu I wojny światowej na wszystkich teatrach działań wojennych, na których walczyły wojska Imperium Osmańskiego.

Ponad 200 fotografii i rysunków ukazujących żołnierzy, czołowych dowódców i kluczowe bitwy prowadzonych tam kampanii.

Ponad 20 kolorowych map głównych rejonów operacji, w tym Zakaukazia, Gallipoli, Mezopotamii i Palestyny.

Barwny opis wciąż panujących na Zachodzie błędnych wyobrażeń o niezdyscyplinowaniu i nieskuteczności wojsk osmańskich, ataków na Kanał Sueski, udanej obrony Dardaneli, katastrofalnej kapitulacji Brytyjczyków w Kut al-Amarze, zdobycia Bagdadu, Jerozolimy i Damaszku, rewolty arabskiej, Armii Islamu i upadku Imperium Osmańskiego.

Seria „Historia I wojny światowej” to sześciotomowa historia militarna konfliktu 1914–1918.

Edward J. Erickson służył jako artylerzysta i sztabowiec w armii amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Bliskim Wschodzie – podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej z 3 Dywizją Pancerną, a podczas inwazji na Irak z 4 Dywizją Piechoty. Przeszedł w stan spoczynku w randze podpułkownika. Doktoryzował się na uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku wrócił do Bagdadu jako profesor nauk politycznych w Wyższej Szkole Ministerstwa Obrony. Obecnie wykłada sztukę operacyjną na Uniwersytecie Korpusu Piechoty Morskiej w Quantico w stanie Wirginia. Uznawany za jednego z czołowych ekspertów od armii osmańskiej z okresu I wojny światowej, opublikował m.in. książki Ordered to Die: A History of the Ottoman Army in the First World War, Defeat in Detail: The Ottoman Army in the Balkans, 1912–1913 oraz Ottoman Army Effectiveness in World War I: A Comparative Study.

Dennis Showalter jest profesorem historii w Colorado College i byłym przewodniczącym Towarzystwa Historii Militarnej. Specjalizuje się w porównawczej historii wojskowości. Jego ostatnie monografie to The Wars of Frederick the Great, The Wars of German Unification, Tannenberg 1914. Zderzenie imperiów oraz Patton i Rommel. Dowódcy XX wieku.

Wojna na Bliskim Wschodzie toczyła się między Turkami, Brytyjczykami, Francuzami i Rosjanami – stawką była kontrola nad ziemiami i narodami pozostającymi w osmańskim jarzmie od XV wieku. Imperium Osmańskie, uważane za „chorego człowieka Europy”, wciąż panowało nad znaczną częścią Bliskiego Wschodu. Choć początkowo było neutralne, po intensywnej presji dyplomatycznej ze strony Niemiec przyłączyło się do obozu państw centralnych w październiku 1914 roku.

Imperium Osmańskie starło się z Rosją na Zakaukaziu, ale w surowych zimowych warunkach Turcy zostali rozgromieni pod Sarikamiş i do roku 1916 ponosili same porażki. Rewolucje z 1917 roku doprowadziły do rozproszenia wojsk rosyjskich w tym rejonie, a w następnym roku nowa Armia Islamu otrzymała zadanie zdobycia bogatego w złoża ropy naftowej Baku i wyparcia jego brytyjskich obrońców.

W Mezopotamii siły osmańskie początkowo uległy Brytyjczykom, ale konsekwencją decyzji generała Townshenda o pozostaniu w Kut al-Amarze była kapitulacja jego wojsk. Ta strata skłoniła Brytyjczyków do wyekspediowania znacznie większych oddziałów, dzięki czemu zdobyto Bagdad i Mosul. Ogromne sukcesy przyniosła również brytyjska ofensywa w Palestynie.

Kluczowym starciem tego teatru działań wojennych było jednak Gallipoli, gdzie po raz pierwszy od ponad 200 lat siły osmańskie odniosły zwycięstwo w walce z zachodnimi Europejczykami. Kampania na Gallipoli wywarła głęboki wpływ nie tylko na Turków, ale również na walczące tam wojska brytyjskie, australijskie i nowozelandzkie.

Edward J. Erickson jest emerytowanym oficerem Armii Amerykańskiej. Służył na terenie USA, Europy i Bliskiego Wschodu, m.in. podczas wojny w Zatoce i podczas inwazji na Irak. Wrócił do Bagdadu w 2007 roku jako wykładowca politologii na Ministry of Defence Training and Development College. Otrzymał tytuł doktorski od University of Leeds. Jest autorem licznych artykułów i książek, w tym Ordered to Die: a History of the Ottoman Army in the First World War (Rozkaz, by umrzeć: udział armii ottomańskiej w I wojnie światowej); Defeat in Detail: the Ottoman Army in the Balkans, 1912-1923 (Porażka w szczegółach: armia ottomańska na Bałkanach) oraz Ottoman Army Effectiveness in WWI: A Comparative Study (Skuteczność armii ottomańskiej podczas I wojny światowej: studium porównawcze). Razem z żoną Melanie mieszka w Norwich, w stanie Nowy Jork, gdzie uczy historii w tamtejszej szkole średniej.

Źródło zdjęcia: www.amazon.com

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)