Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu
Agnieszka Stabro

Czas realizacji: 24 h

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

55,20 zł 69,00 zł oszczędzasz 20%

Szczegóły

Seria:
Biografie i powieści biograficzne
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
ISBN:
978-83-8188-428-0
Wydanie:
1 (2023)
Data premiery tego wydania:
2022-11-08
Liczba stron:
240
Format:
160x226

Opis książki

Biografia światowej sławy rzeźbiarza

Autorka śledzi losy osobiste i artystyczne najsłynniejszego polskiego rzeźbiarza, poczynając od narodzin w 1944 roku w niemieckim Oederan, dokąd jego matka została wywieziona na roboty przymusowe, przez dramatyczne dzieciństwo i lata młodzieńcze, w tym studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Kantora, czas spędzony w Paryżu, który okazał się przełomowy i wiązał się nie tylko z ciężką pracą, ale i przyniósł pierwsze wystawy i sukcesy, aż po włoski okres w życiu Mitoraja – w najważniejszym dla niego miejscu z wyboru, miasteczku Pietrasanta w Toskanii. Malowany przez Stabro obraz dopełnia wzruszający opis śmierci rzeźbiarza w roku 2014 w Prowansji.

Agnieszka Stabro podążyła śladami Igora Mitoraja, by w miejscach, które były znaczące w jego życiu, szukać odpowiedzi na pytania o źródła rzeźbiarskiego geniuszu. Aby uzupełnić narrację, przeprowadziła rozmowy z osobami, które znały Igora nie tylko zawodowo, ale też prywatnie. Wyjątkowość tej biografii kryje się w podejściu autorki do jej bohatera – Stabro kreśli bardzo osobisty portret artysty: ważne dla niej jest nie tylko to, jak wielkim był twórcą, lecz i to, że za maską geniuszu krył się ciepły, dobry człowiek, którego łączyła bardzo bliska więź z matką i przyjaciółmi.

Agnieszka STABRO urodzona 9 czerwca 1987 roku w Warszawie, poetka, autorka powieści biograficznych, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku. Absolwentka wiedzy o kulturze oraz animacji kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka przekładu libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo do opery Faust Charles’a Gounoda dla Opery Wrocławskiej (2017). Wyróżniana i nagradzana w konkursach literackich.

Autorka tomików poetyckich: Kontury istnienia (Miniatura, Kraków 2012), Ciała lekkie jak puste walizki (Miniatura, Kraków 2015; nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca w 2016), Lądy tymczasowych przelotów (Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Warszawa 2021), wyborów wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej Kłaniaj się Tatrom i Wiersze magiczne (Miniatura, Kraków 2016) oraz biografii: Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (Bellona, Warszawa 2013) i Masz na imię Camille (MG, Warszawa 2017) poświęconej Camille Claudel.

Prywatnie miłośniczka Toskanii, kultury francuskiej, bliskich i dalekich podróży oraz kina Bollywood. Zakochana bez pamięci w swoim psie, hawańczyku Gudlim, Bałtyku i Beskidach. Mieszka i pracuje w Krakowie. Na co dzień zajmuje się PR-em.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)