Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

Monte Cassino
Matthew Parker

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Robert Bartołd
Oprawa:
całopapierowa z obwolutą
ISBN:
978-83-7301-615-6
Wydanie:
9 (2014)
Data premiery tego wydania:
2014-06-10
Liczba stron:
448
Format:
150x225

Opis książki

Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli

Książka jest relacją imponującego żołnierskiego trudu i sprawozdaniem z wielkiej ofiary. - Marek Ostrowski, „Polityka”
Monte Cassino było małą wojną podczas drugiej wojny światowej. (…) Matthew Parker łączy skrupulatne badania archiwalne z wywiadami z setkami weteranów, aby przedstawić nam wyczerpującą relację z tego potwornego konfliktu. - James Bradley, autor „Flags of Our Fathers”
Głęboko poruszająca, bogata w szczegóły i dynamiczna książka. - „Sunday Telegraph”
Jedna z prawdziwych epopei o walkach podczas drugiej wojny światowej, (…) porywająca opowieść o braku kompetencji, odwadze, tchórzostwie i niemal każdej innej ludzkiej emocji, którą wzbudza wojna, (…) podczas lektury kraje się serce. - „Irish Independent”

Klasztor na Monte Cassino jest wielkim symbolem. Przez wiele wieków uchodził za bastion wiary chrześcijańskiej. Ale po zażartej i brutalnej bitwie, która odbyła się w jego cieniu podczas drugiej wojny światowej, zaczął też reprezentować coś innego: ludzkie poświęcenie i niemal niewyobrażalne cierpienie.

Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa, blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź – przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej – w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych.

Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli.

Gdy przeglądam jakąkolwiek książkę wojenną, zwłaszcza zachodnią, jak maniak sprawdzam, czy oddaje honor naszym. (…) Praca Matthew Parkera (…) zachowuje pełną pod tym względem wrażliwość i autor powinien być nad Wisłą przyjęty z pełnym szacunkiem. (…) Parker oczywiście opisuje wysiłek wszystkich – od Kanadyjczyków po Nowozelandczyków i Gurkhów. Przyznaje jednak, że Polacy mają w tej historii miejsce szczególne (…). - Marek Ostrowski, „Polityka”
Matthew Parker, absolwent uniwersytetu w Oksfordzie, specjalizuje się w historii nowożytnej, a szczególnie interesuje się drugą wojną światową. Napisał m.in. Monte Cassino i The Battle of Britain. Mieszka w Londynie z żoną i dziećmi.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)