Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli
Carole Hooven

Format i cena:

książka (oprawa twarda)

PREMIERA 27.02.2024

e-book (EPUB, MOBI)

PREMIERA 28.02.2024

Szczegóły

Seria:
X-Varia
Przekład:
Maria Smulewska
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny:
T: The Story of the Hormone that Dominates, Divides, and Drives Us
ISBN:
978-83-8338-067-4
Wydanie:
1 (2024)
Data premiery tego wydania:
2024-02-27
Liczba stron:
416
Format:
135x215

Opis książki

Fascynująca opowieść o najsłynniejszej substancji chemicznej w naszym organizmie

Już od starożytności ludzkość podejrzewała, że typowo męskie zachowanie połączone jest jakoś z jądrami. Inaczej nie byłoby eunuchów na cesarskim dworze w Chinach ani „eliksirów młodości” w dziewiętnastowiecznej Europie. Współczesna nauka stawia sprawę jasno: testosteron jest potężną siłą kształtującą nasze społeczeństwo i to on odpowiada za różnice w wyglądzie i zachowaniu między płciami.

Fascynujące badania na zwierzętach, od szympansów przez jelenie po jaszczurki, pokazują, że to właśnie wysokie stężenie testosteronu pomaga samcom wyeliminować konkurencję. Mężczyźni nie są tu wyjątkiem. Autorka podkreśla jednak, że testosteron współdziała z genami i uwarunkowaniami kulturowymi, prowadząc do różnorodnych zachowań męskich i kobiecych, a lepsze zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam zbudować sprawiedliwsze, bezpieczniejsze społeczeństwo.

Tyle się mówi o testosteronie w kontekście płci, sportu i polityki, że potrzebujemy dobrego wyjaśnienia naukowego kontekstu i jego implikacji, a to przedstawione tutaj jest wspaniałe. – Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książek Jak działa umysł oraz Nowe Oświecenie
Jedna z najbardziej fascynujących książek o ludzkich zachowaniach, jakie kiedykolwiek czytałem. To naukowy kryminał opowiedziany z przenikliwością, inteligencją i rozmachem. – Daniel Gilbert, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda i autor bestsellera „New York Timesa” Na tropie szczęścia
Biolożka ewolucyjna doktor Carole Hooven jest wykładowczynią i koordynatorką studiów licencjackich na Wydziale Biologii Ewolucyjnej Ludzi na Uniwersytecie Harvarda. Odkąd zrobiła tam doktorat, nie przestaje nauczać o hormonach i zachowaniu. Otrzymała liczne nagrody za pracę pedagogiczną, a jej popularny kurs Hormony i zachowanie znalazł się w rankingu „Top Ten Tried and True” (Najlepsza dziesiątka wypróbowanych i prawdziwych) gazety „Harvard Crimson”.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)