Tło, REBIS
NOWOŚĆ REBIS POLECA BESTSELLER ZAPOWIEDŹ PROMOCJA PRODUKT ARCHIWALNY

W służbie III Rzeszy
Karl H. Schlesier

Byliśmy żołnierzami

Format i cena:

książka (oprawa miękka)

Produkt archiwalny

e-book (EPUB, MOBI)

Produkt archiwalny

Szczegóły

Seria:
Historia
Przekład:
Radosław Kot
Oprawa:
broszura klejona ze skrzydełkami
Tytuł oryginalny:
Flakhelfer to Grenadier
ISBN:
978-83-7818-865-0
Wydanie:
1 (2016)
Data premiery tego wydania:
2016-05-24
Liczba stron:
280
Format:
132x202

Opis książki

Wspomnienia nastoletniego żołnierza obrony przeciwlotniczej 1943–1945
W zestawieniu portalu War History Online jedna z pięciu najlepszych książek 2014 r.

W styczniu 1943 roku Adolf Hitler podjął decyzję o skierowaniu uczniów szkół średnich z roczników 1926 i 1927 do służby w oddziałach obrony przeciwlotniczej na terenie Niemiec. Flakhelferami, czyli żołnierzami służby pomocniczej artylerii przeciwlotniczej, zostało około 200 tysięcy szesnasto- czy niekiedy nawet piętnastolatków. Dzięki zaangażowaniu Flakhelferów było możliwe oddelegowanie na front około 120 tysięcy żołnierzy naziemnych lotnictwa - co odpowiadało dziesięciu dywizjom polowym Luftwaffe.

Flakhelferem został także Karl Heinz Schlesier, wówczas uczeń gimnazjum w Düsseldorfie. Wcielony do wojska mimo antynazistowskich poglądów, służył w Nadrenii i Zagłębiu Ruhry, w rejonach, które doświadczyły najcięższych bombardowań przeprowadzonych przez aliantów. W swoich wspomnieniach opisuje tak działanie hitlerowskiej machiny wojennej, jak i nastroje panujące wśród mieszkańców systematycznie niszczonych miast. Schlesier obsługiwał armaty wraz z rosyjskimi jeńcami, był świadkiem niewolniczej pracy jeńców w fabrykach, umawiał się na pierwsze randki wśród ruin, a podczas przepustek często spędzał wiele godzin z rodzicami w prowizorycznym bunkrze. W końcu, po kilkunastu miesiącach, został przeniesiony do Służby Pracy Rzeszy, a później do sił lądowych. Na początku 1945 roku zupełnie nieprzygotowany trafił na front przebiegający niedaleko rodzinnego domu.

Te unikatowe wspomnienia przejmująco oddają odczucia i poglądy nastolatka rzuconego w wir wojennej służby. Stanowią także rarytas dla miłośników militariów, ukazując szczegóły funkcjonowania lekkich i ciężkich baterii przeciwlotniczych.

Ta książka wyjaśnia, dlaczego do walki powoływani są dzieci-żołnierze: z desperacji i konieczności. Niemcy były na kolanach, ale walczyły nadal i potrzebowały na froncie każdego żołnierza, a takie dzieci jak autor miały wypełniać ich funkcje na zapleczu, w „bezpieczniejszych” rolach. Kiedy czytamy tę książkę, uświadamiamy sobie, jak niebezpiecznie było w niemieckich miastach, gdy naloty RAF i USAF codziennie siały spustoszenie i chaos. Düsseldorf Schlesiera nie był wyjątkiem, i jego wspomnienia ukazują przerażenie i cierpienie ludzi na krawędzi upadku, tak jakby to było wczoraj. (…) Nie będziecie chcieli przegapić ani słowa w tej szczerej do bólu relacji. Są tu zarazem chwile doniosłe, poczucie straty, ale także humor i przyjaźń w miejscu, w którym trudno byłoby ich oczekiwać. Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym II wojną światową, ale szukającym innego na nią spojrzenia. - Phil Hodges, War History Online

Doskonała książka, która daje wgląd w wojenne przeżycia niemieckiego chłopca - „Everyone’s War: The Journal of the Second World War Experience Centre”
Karl Heinz Schlesier urodził się w 1927 roku w Düsseldorfie. Po II wojnie światowej studiował antropologię i historię sztuki na uniwersytecie w Bonn. Napisał pracę doktorską o preinkaskiej kulturze Nazca. W 1958 roku trafił na uniwersytet w Chicago, a w 1969 roku na uniwersytecie w Wichicie rozpoczął program badawczy dotyczący Czejenów w Oklahomie. Występował jako ekspert w procesach wytaczanych przez Czejenów amerykańskim władzom. Jest najbardziej znany z prac na temat Indian amerykańskich. Zmarł w sierpniu 2015 roku.

Wasze zdjęcia

Dodaj własne zdjęcia

Recenzje (0)