Tło, REBIS

Nasi autorzy

Wynn Kapit

Wynn Kapit, twórca oraz ilustrator tej książki, pracował jako prawnik, grafik i projektant reklam, malarz oraz nauczyciel.

W 1955 roku z wyróżnieniem ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Miami i został przyjęty do Rady Adwokackiej Stanu Floryda. W trakcie służby wojskowej i po jej zakończeniu zajmował się prawem. Cztery lata później postanowił spełnić swoje dziecięce marzenia i zapisał się szkoły plastycznej w Los Angeles, funkcjonującej dzisiaj pod nazwą Art Center College, gdzie studiował projektowanie graficzne. Następnie przez sześć lat pracował w nowojorskim świecie reklamy jako projektant i dyrektor artystyczny. Pod koniec lat sześćdziesiątych zrezygnował z kariery w reklamie, wrócił do Kalifornii i zaczął malować. Wiele razy wystawiał swoje prace, a w 1968 roku miał nawet wystawę indywidualną w California Palace of the Legion of Honor. Wrócił również na studia i w 1971 roku na University of California w Berkley uzyskał tytuł magistra sztuki.

Kiedy w 1975 roku uczył rysunku postaci w szkole dla dorosłych w San Francisco, doszedł do wniosku, że musi się dowiedzieć czegoś więcej o kościach i mięśniach. Zapisał się więc na zajęcia anatomii doktora Elsona w City College of San Francisco. Gdy był studentem, stworzył szablon do kolorowania złożony ze słów i ilustracji, który okazał się niezwykle skutecznym narzędziem ułatwiającym uczenie się anatomii. Pokazał kilka swoich kompozycji doktorowi Elsonowi i zasygnalizował, że zamierza opracować książkę do kolorowania z układem kostnym i mięśniowym, przeznaczoną specjalnie dla artystów. Doktor Elson natychmiast rozpoznał potencjał kryjący się w tej metodzie. Przekonał Kapita, by opracował „kompletny” atlas anatomiczny, i zaoferował mu swoją pomoc. Pierwsze wydanie książki Anatomia człowieka. Atlas anatomiczny do kolorowania ukazało się w 1977 roku i odniosło natychmiastowy sukces, który przyczynił się do rozwoju całkowicie nowej formy na rynku wydawniczym, a mianowicie edukacyjnych książek do kolorowania.